Zažij zimu v sedle motorky

Motoskijöring: Zažijte zimu v sedle motorky

Přede ti ve stáji crossová motorka? Provětrej ji i v zimě a vyzkoušej motoskijöring. Víš, co k tomuhle sportu potřebuješ a kam se na něj vyrazit podívat?

 

Motoskijöring: Zažij zimu v sedle motorky

Půl roku bez mašiny – dá se to vůbec vydržet? Jestli ti ve stáji přede crossová motorka, klidně ji v zimě párkrát provětrej – a s sebou vezmi kámoše na lyžích. Možná tě překvapí, že tohle blbnutí ve sněhu je sport a má i svůj název – motoskijöring. Zkusit ho můžeš i ty. Anebo se jdi mrknou na Mistrovství České republiky. Stojí to za to!

Vyměň psa za motorku a dostaneš motoskijöring

Skijöring samotný je na světě už dlouhá staletí. Vzniknul v Norsku, kde se psi a někdy i koně využívali k rychlé přepravě jednoho člověka stojícího na lyžích. No a nadšenci do motorek vyměnili psa za motoru a před název tohohle sportu přidali slůvko „moto“. A tak spatřila světlo světa super zimní zábava pro motorkáře.

Motoskijöring je zábava pro celou partu

Motoskijöring je super zábava i proto, že je to týmový sport. K řidiči motorky je totiž potřeba ještě šílenec, který se v rychlosti nechá mašinou táhnout. Když k tomu přičteš partu kámošů a třeba kamerku, dostaneš zábavu na celé odpoledne. Jestli je vás víc, můžete uspořádat i závody. Vítězem je ten, kdo jako první projede celou trasu.

TIP: Chceš si vyzkoušet prasení ve sněhu i ty, ale nemáš kámoše, který by s tebou do toho šel? Vyzkoušej aplikaci GoBikers. Během pár minut uspořádáš událost (trip) a pak už jen stačí počkat, kdo se na tvoji vychytanou akci přihlásí.

MČR v Motoskijöringu: Je na co se dívat!

První nadšenci do motoskijöringu se v Čechách objevili už v 60. letech minulého století. Tehdejší menší závody se pořádaly hlavně ve městech. Kvůli nebezpečí zranění jezdců i diváků se ale postupem času přesunuly do terénu. Na první Mistrovství České republiky si ale jezdci museli počkat ještě dlouho. Vždyť první mistrovsky závod se u nás jel až v únoru 1998. Bylo to v Klášterci nad Ohří, na jedné z nejznámějších tratí u nás, které se dnes díky tomu přezdívá Mekka motoskijöringu. Dnes se u nás počet týmů, které závodí profesionálně, pohybuje kolem 70.

80–90 km/h, právě to je nejvyšší rychlost, kterou nabírají závodníci s lyžařem v zádech. Průměrná rychlost na trati je však o něco nižší – drží se kolem 45 km/h.

 

Jestli tě taky láká podívat se na závody, vyraz na seriál Mistrovství České republiky. Ten zatím poslední se konal v lednu a únoru 2017 hned v 6 Českých městech a obcích – Letohradu, Horním Městě u Rýmařova, Klášterci nad Ohří, Chotčinách u Chýnova, Rudníku a Dobřanech v Orlický

Chceš zkusit závod? Jde to i bez licence

Závodů Mistrovství České republiky v motoskijöringu se můžou zúčastnit jezdci a lyžaři s platnou licencí pro motokros nebo enduro všech stupňů. Zkusit si závodění můžeš ale i bez ní – v kategorii hobby jezdců bez licence. I ten se jezdí jako seriál! Teď už jen zbývá najít s aplikací GoBikers  kámoše, který s tebou do toho půjde a přihlásit se. Hodně štěstí!