Výlet na motorce do Alp? Tady jsou ty nejlepší švýcarské trasy!

Alpy na motorce? Vyraz do Švýcarska! | GoBikers.cz

Plánuješ letos pořádnou vyjížďku? Vsaď na Alpy na motorce. Mrkneme na ty rakouské, italské i švýcarské. Zkrať si čekání na sezónu a naplánuj léto v sedle už teď!

 

Výlet na motorce do Alp?

Tady jsou ty nejlepší švýcarské trasy!

Plánuješ na letošní léto pořádnou vyjížďku? Vsaď na Alpy na motorce. Postupně mrkneme na ty rakouské, italské i švýcarské. A těmi rovnou začneme. Tady máš pár tipů na hladký asfalt a dech beroucí výhledy. Tak si s GoBikers zkrať čekání na sezónu a začni plánovat svou dovolenou v sedle už teď!

Susten – Grimsel – Furka. Mezi motorkáři tři nejoblíbenější alpské průsmyky ve Švýcarsku. A luxusní cíl pro několikadenní vyjížďku! Kdy vyrazit? Nastartovat a vydat se na motorce do švýcarských Alp je ideální od června do konce října. Pokud vyrazíš na začátku, nebo naopak na konci sezony, ověř si, že jsou silnice 100 % průjezdné. A pak se těš, je opravdu na co!

SUSTEN PASS

Specifika trasy: Vůbec nejstarší úsek silnice na trase starý bezmála 80 let, tunely i ostré zatáčky, a přitom zelené kopce s výškou až 2 260 metrů nad mořem.

Kudy pojedeš? Trasa z Wassenu do Innertkirchenu má celých 45 km. Cestu si naplánuj pěkně od rána, ať stihneš zavíračku. I když se ti to možná bude zdát zvláštní, tahle silnice má otevírací dobu. Průjezdná je od 8:00 hodin do 18:00.

Co tam? Sem se jezdí na kochačku! Majestátní vrcholky Fünffingerstock a jeho hluboká údolí ti rozbuší srdce. Těsně před posledním tunelem pod vrcholem musíš vidět vrchol Sustenhornu. Na druhé straně potom chvíli zastav na parkovišti u Susten Hospiz a mrkni na ledovec Stein, který je dlouhý celé 4 kilometry. Tenhle výhled tě pak bude doprovázet i cestou dolů. V klidu, sklon nemá nikde víc než 11 %. Jestli ti zbude chvíle navíc, zajdi se podívat ke kaňonu Aare Gorge. Vznikal tisíce let, kdy si voda z ledovce prorážela cestu tvrdou skálou. To musíš vidět!

GRIMSEL PASS

Specifika trasy: Žulové skály, jezera i otevřená prostranství, kde poznáš, co je to svoboda. A taky zatáčky, spousta zatáček. Tuhle trasu s převýšením 2 164 metrů nad mořem si užiješ. Dostane tě hlavně na svoje výhledy, které jsou na 5 z 5 bodů!

Kudy pojedeš? Stromy necháš za sebou a vydáš se vzhůru. Spousta lidí říká, že průsmyk Grimsel připomíná měsíční krajinu. Až zastavíš v horní části průsmyku a podíváš se dolů, bude ti to připadat neuvěřitelně – trochu jako ve Star Wars! Silnice před tebou bude dobře přehledná a než se naděješ, budeš v průsmyku Furka. Z městečka Innertkirchen do Gletsche pojedeš 26 kilometrů. Na tuhle trasu si ale nachystej víc času. Cestou tě totiž čeká pár věcí, co musíš zkusit!

Co tam? Při průjezdu obcí Guttannen se zastav v muzeu krystalů a minerálů (které jsou ukryté v místních horách). Pokud ale návštěva muzeí není tvoje parketa, vyraz dál. Čeká na tebe nejstrmější lanovka na světě. V některých úsecích stoupá o 106 %! Začíná v městečku Handegg a doveze tě až k jezeru Gelmersee. Super zážitek do sbírky!

Přítomnost jezer prozradí průjezdy skrz tunely pod jejich hrázemi. Cestou potkáš dva – první na jezeře Räterichbodensee, druhý na jezeře Grimsel. Ve 2 165 metrech nad mořem čeká ještě třetí jezero, Totensee. Říká se mu také „Jezero mrtvých“ údajně podle vojáků vévody Berchtolda ze Zähringenu, které místní lidé v roce 1211 navedli po bitvě u Ulrichtenu přímo jezera.

FURKA PASS

Specifika trasy: Super výhledy & radost z jízdy. Ochutnej trať, která nenudí, se serpentinami připomínajícími horskou dráhu i rychlými rovinkami. Průsmyk Furka tě vyveze opravdu vysoko – 2 429 metrů nad moře!

Kudy pojedeš? Vsadíme se, že tenhle průsmyk znáš, i když jsi jím ještě neprojížděl. Odkud? Přece z kultovního Jamese Bonga a fimu Goldfinger. Štíhlá silnice postavená v 60. letech vystupuje na severní stranu údolí Furkareuss mezi průsmyky Grimsel a Andermatt. Silnice jako zrcadlo to na všech místech sice není, ale v serpentinách to vůbec nevadí. Maximální sklon má i tady 11 %. Trasa z Gletschemu do Andermattemu je dlouhá 31 km.

Co tam? Kromě dechberoucích panoramatických výhledů tu najdeš ještě jednu zajímavost. Rhônský ledovec, který můžeš prozkoumat zevnitř. Uměle vyvrtaný nebesky modrý tunel dlouhý 100 metrů stojí za to! Svoje jméno nese po řece třetí největší řece Francie, Rhôně, která pramení právě tady.

Máš s kým vyrazit? Zeptej se dalších nadšenců do motorek. Stačí naplánovat trip s aplikací GoBikers a počkat, kdo se přidá.